Jingle bell, jingle bell, jingle bell, HI!

30. listopadu 2014 v 17:46 | Žanet |  Deníček
1. advent je tady :3 ale já už (snad od konce září) mám vánoční náladu :D Napadl mě článek na téma "Jak vypadají Vánoce (nebo celkově zima) v jiných městech?" jako například New York, Paříž, Londýn, Vídeň, Praha,..


New York
The most wonderful time of the year. | via Tumblr


My dream house💕💕💕❄️🎄
K Vánocům v New Yorku (nebo celkově v USA) neodmyslitelně patří všudypřítomná světelná výzdoba, krocan, dárečky které rozdává Santa Claus v noci z 24. na 25. prosince, přičemž do domů vstupuje pouze komínem nebo krbem. Santa Claus žije na Severním pólu, kde má svou továrnu na hračky. Pro Santu, jako poděkování se nechává mléko a sušenky. Pro soby (celkově jich je 9 a mají svá jména), které táhnou Santovy saně, se nechávají mrkvičky. Co se týče světýlek, tak každoročním zvykem mezi sousedy bývá hecování, čí stromeček je vyšší a kdo má na domě více světel. A jak to vypadá se Štědrovečerní večeří? V Americe (jak již bylo řečeno) jí krocana, hovězí, šunku, nebo vepřové. Nádivka do krocana se v mnoha rodinách dědí z generace na generaci. K tomu se nejčastěji podává kukuřice, dýně, zelené fazole a bramborová kaše. Dezert se zpravidla liší v závislosti na etnickém původu rodiny, nejčastější bývá dýňový koláč, marcipán, drobné sušenky, jablkový koláč nebo mrkvový koláč. Většina Američanů Vánoce považuje za nejdůležitější období, většina Američanů jsou věřící a tak svátky prožívají jak nejvíce mohou.

Paris
j'adore paris. et toi?
Winter Evening, Montmartre, Paris | dreamin | Pinterest
.
V Paříži (Francii) dávají děti večer 24. prosince své vyčištěné boty před domácí krb nebo na jiné místo v obytné místnosti, do kterých jim dárečky nosí Père Noël (Otec Vánoc), ten na Štědrý den leze do komínů. S Père Noëlem chodí i jeho partner Père Fouettard (Otec Políček), který naopak zlobivým dětem uštědří plácnutím na zadek. Tradičním půlnočním jídlem je takzvaný le réveillon. Sváteční tabule se skládá z ústřic, klobásek, vína, pečené šunky, salátů, ovoce a sladkostí. Tzv. Kristův koláč je pečený a je ozdoben cukrovou pěnou tak, aby se podobal malému Ježíškovi. V jižní Francii je Kristův chléb rozřezán a jí se pouze samotný, v Alsasku zaujímá místo favorita na svátečním vánočním stole pečená husa, v Burgundsku se jí zpravidla pečený krocan a mnoho ořechů a v Paříži a přilehlých oblastech dnes mnoho lidí dává přednost čerstvým ústřicím. Severní Francie je známá tím, že zde děti dostávají dárky již 6. prosince na den Sv. Nicholase místo na Štědrý den. Metropole Francie, Paříž, každoročně připravuje pro návštěvníky i místní nádhernou sváteční výzdobu slavné Champs Élysées anebo Eiffelovky.Nechybí ani velkolepé vánoční trhy, kde lze pořídit prakticky cokoliv s vánoční tématikou.

London
london in snow❄️💕
Winter
London
Tradiční zvyky jsou například líbání pod zavěšeným jmelím, pálení vánočního polena, zdobení příbytků větvičkami cesmíny a jmelí, přípravy tučné husy, vykrmeného krocana a vánočního pudinku. Hlavní vánoční svátek připadá na 25. prosince. O Vánocích navštěvuje děti ve Velké Británii Father Christmas (Otec Vánoc), který nosí dlouhý oblek červené nebo zelené barvy, a děti se na jeho příchod důkladně připravují. Do krbu nebo za okno zavěsí punčochu, aby jim do ní mohl v noci z 24. na 25. prosinec nadělit drobné dárky a cukroví. Děti píšou Otci Vánoc dopisy, které vhodí do krbu. Jedině tak mohou vzlétnout a dostat se až do Severního Pólu. Ráno, 25.prosince, rodina společně rozbaluje dárky a poté připravují slavnostní hostinu. Ta bývá podávána přesně v poledne. Oběd začíná přípitkem a poté symbolickým rozlomením tzv. christmas crackers. Oběd se skládá z pečeného krocana s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou. Nabídka dezertů je mnohem pestřejší: švestkový puding polévaný Brandy, sladké koláče nadívané kandovaným ovocem,.. Londýn je proslulý svými zimními kluzišti, na kterých lze bruslit i v těch nejstarobylejších místech města.

Vienna
Untitled
Untitled | Flickr - Photo Sharing!
♔ dia's plume ♛
All things Europe
V samotné Vídni přicházejí Vánoce už 18. listopadu, kdy se otevírají brány prvních adventních trhů. V prvním prosincovém týdnu, kdy se také na adventním věnci zapaluje první ze čtyř svící, si Rakušané opatřují podle prastarého zvyku na svatou Barboru snítky třešní s nalitými poupaty. Adventní věnce nechybějí u žádného vchodu do domu nebo bytu. O adventu je také nejvyšší čas na pečení tradičních rakouských vánoček, štol, protože se musejí nechat řádně uležet. V předvečer svatého Mikuláše se v ulicích rakouských měst i na vesnicích stále ještě ozývá výhružné řinčení čertovských řetězů a děti po odříkání básničky dostanou nadílku. Nejrozšířenějším štědrovečerním pokrmem jsou ryby a drůbež v rozmanitých úpravách. I v rakouských domovech se po večeři zapálí svíčky na stromku a rozdávají se dárky.

Prague
(10) Tumblr
∞ ρаяκаυεиuερяιисεѕѕ. | via Tumblr
Winter in Prague | via Tumblr
FacebookA teď bych nedala města, ale státy, jako třeba Norsko, Španělsko, Brazílie...

Norway
just amazing
Winter is coming, the says
Winter in Oslo by Siljekgs
U slavnostního stolu se sejde celá rodina k večeři, kromě jídla se však také tančí a zpívají se koledy. Tradiční jídla se poněkud liší podle oblasti - na jihu je to zejména vepřové nebo skopové žebírko, na severu pak treska. Nezbytností ve všech regionech se stala rýžová kaše s ovocem a šlehačkou. V ní se ukrývá jediná mandle. Její nálezce získá obvykle drobnou odměnu a zároveň má velké šance, že se v příštím roce vdá nebo ožení. Norové zdobí nejčastěji borovice (a to vně i uvnitř domu), dekorují je bílými světýlky, papírovými košíčky, které se plní sladkostmi a oříšky a často také norskými vlaječkami. Norským dětem nosí dárečky skřítek Julenissen, kterému v noci před Štědrým dnem děti dávají za okno misku s ovesnou kaší.

Španělsko
Segovia, Spain castle
K pravým španělským Vánocům patří zejména ovčí a kozí speciality a výborné dezerty, jako máslové placky, citrónový dort s kandovaným ovocem nebo pečivo s piniovými jadérky, někdy i puding. Po večeři, která se podává kolem desáté hodiny večer a je prokládána zpěvem kolem vystavěného betléma s jesličkami, dostanou děti dárky a o půlnoci nejmladší člen rodiny položí do jesliček rodinného betlému Ježíška. A jde se na půlnoční mši. Oslavy se nejednou protáhnou až do rána. Děti pak dostávají drobné dárky ještě také 6. ledna na Tři krále.

Brazílie
Christmas Tree, Rio de Janeiro - AFP photo/Yasuyoshi Chiba | via Tumblr
Natal 2014 em Gramado - RS
Preparações para o Natal em Nova Petrópolis
Jednou z tradic je vytvoření scenérie zrození, nebo- li Presépio (slaměná postýlka, ve které Ježíš strávil svou první noc v Betlémě). Osobou, která nosí dárky v Brazílii, je Papai Noel (Otec Vánoc). Dle legendy žije v Grónsku. Když přijíždí do Brazílie přizpůsobuje se místním přírodním podmínkám a převléká se ze svého teplého oblečení do lehké košile a kalhot. Brazilci si potrpí na bohatou vánoční večeři, tzv. Ceia de Natal (Večeře Zrození). Na stole nesmí chybět nadívaná krůta, šunka, neloupaná rýže a obložené mísy z ovoce a zeleniny. Oddaní katolíci se obvykle účastní Půlnoční mše, nebo-li Missa do Galo. Missa do Galo končí v 1 h ranní. 25. prosince, věřící chodí do kostela, ale většina mší se koná až v odpoledních hodinách. Brazilci si totiž raději přispí po vydatné večeři anebo jdou na pláž. Mezi vánoční dekorace zde patří i řezané květiny. V posledních letech se jí stávají i mohutné ohňostroje vybuchující na klidné noční obloze velkých městech jako jsou Brasilia, Sao Paolo a Rio de Janeiro. Lidé během oslav zpívají, tančí na ulicích. Veselí pokračuje až do svátku Tří králů 6. ledna.Pokračování příště :)*
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LinDa☮ LinDa☮ | Web | 1. prosince 2014 v 19:35 | Reagovat

Newyorský štedrý deń sa mi celkom páči. Poznám to z amerických vianočných filmov a vždy som to tak chcela ako malá. Ale priznám sa, že teraz sa mi už asi viac páči ten náš spôsob a Ježíško :3
A s francúzskym máme tie niečo spločné. ale my si čistíme body pre Mikuláša :D Strašne sa mi páčia anglické zvyky. Imelo, puding... :3
A v Nórsku sa mi páči ten ryžový šalát a hľadanie mandle. Rada by som si niečo také vyskúšala :D
Perfektný článok :D

2 Katelin Katelin | E-mail | Web | 4. prosince 2014 v 20:58 | Reagovat

Moc zajímavý článek :) Krásné fotky :)

3 Pagess Pagess | Web | 11. prosince 2014 v 18:07 | Reagovat

Tak to byl velmi poučný článek :) Pokud jsi ho psala sama a ne jen vymazávala věty z wikipedie tak palec nahoru :)
Moc se mi líbil, baví mě číst, kdy děti rozbalují své dárečky a nebo co všechno papkají u stolu :)

4 beepinka beepinka | Web | 12. prosince 2014 v 23:34 | Reagovat

Strašně pěkný článek =) nejraději bych teď byla s přítelem a chtěla bych se s ním projít po zasněžené Praze..=)

5 Kira Kira | Web | 16. prosince 2014 v 9:41 | Reagovat

Jéj, ten New York ♥. V USA bych chtěla alespoň jednou v životě strávit Vánoce. Mají neuvěřitelně hezké zvyky a  báječně vyzdobené domy. Myslím, že Santa Klaus na polárním kruhu se sobi s elfy a svojí továrnou na hračky je podle mě lepší, než Ježíšek, kterého nikdo neviděl, tudíž nemá ani podobu. Strašně se mi líbí jejich vyzdobený obývák na štědrý den. Krb obsázený bílozelenočervenými punčochami, praskající oheň, hořící svíčky, vkusné nefialové stromky, velký stůl, krocan, mrkvový koláč, pudink… nádherná vánoční atmosféra :)

O dalších tradicích jsem moc neslyšela, ale taky se mi líbí. Je hezké, že mají ve Francii Otce Vánoc a Otce Políčka, tak by to mělo být všude :D Anglické zvyky jsou velmi podobné těm našim, moc se mi líbí kluziště. A v Norsku byla jednou na Vánoce babička a hrozně moc se jí tam líbilo, zrovna ona našla tu mandli :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama